Wednesday, 28 March 2012

Gorące i zimne powietrze.

Podgrzewanie i ochładzanie powietrza.

Co się dzieje z powietrzem podczas ochładzania i podgrzewania?

Czego potrzebujemy?
  • balon
  • butelka 
  • miski z zimna i ciepłą wodą 
(można też schładzać w zlewie pod kranem. My pierwszy raz robiliśmy to właśnie pod kranem, a na potrzeby bloga użyliśmy bardziej cywilizowanych elementów)
Jak zrobić?

Generalnie należy nałożyć balon na szyjkę butelki i naprzemienne schładzać i podgrzewać butelkę obserwując reakcję balonu. Daria aż piszczała z radości.


Na początku nałożyliśmy balon na butelkę w temperaturze pokojowej. Podgrzaliśmy a potem ochłodziliśmy w zimnej wodzie.
Sami zobaczcie.

Podgrzewanie butelki z powietrzem.
 


Schładzanie butelki z powietrzem

 
Następnie założyliśmy balon na już podgrzaną butelkę i wtedy było ciekawie. Balon został wciągnięty do środka.Schładzanie rozgrzanego powietrza.

Woda nie była wystarczająco zimna, aby temperatura powietrza w butelce obniżyła się na tyle, żeby wciągnąć efektywnie balon. Należało więc wymienić wodę w słoiku na świeżutką zimniuteńką. :-) I o to właśnie chodziło.
Kolejnym krokiem było bardzo intensywne ogrzewanie butelki tak aby doprowadzić od zassania do wydmuchania balonu na zewnątrz. Butelka została przeniesiona z temp około 10 stopni do około 70 stopni. UWAGA!!! Szybka zmiana temperatur grozi pęknięciem szkła.


Dlaczego tak się dzieje?

Podgrzewanie powietrza zwiększa powoduje wzrost ciśnienia w butelce co skutkuje napompowaniem się balonu. Schłodzenie powietrza natomiast powoduje spadek ciśnienia w butelce i w efekcie zassanie balonu do butelki.

Więcej eksperymentów możesz znaleźć klikając na baner poniżej

Wczesna Edukacja Antka i Kuby

No comments:

Post a Comment

Proszę zostaw komentarz, będzie nam bardzo miło.